Student Achievements


Home > About Us > Student Achievements > Awards and Scholarships

Awards and Scholarships

Awards and Scholarships (2020)

Highlights


A*STAR Science Award (Upper Secondary) 2020


NameClass
Chow Jeng Han
CG 4A/19
Phoebe Tan Yan Zhen CG 4A/19 
Chua Rong En, Aleena CG 3A/20
Timothy Lim Jing Feng CG 3A/20


A*STAR Science Award (Junior College) 2020


NameClass
Rachel Tan Jin HuiCG 13/19
Sheak Hoy YipCG 06/20
Phang Poh HuiCG 16/20


DSTA Junior College Scholarship Award 2020


NameClass
Reiden OngCG 08/19
Tang Yu Han, BrandonCG 13/19


Young Defence Scientists Programme Scholarship 2020


NameClass
Samuel Leong Zen KyeCG 3A/20
See Xuan LiCG 3A/20


MOE Humanities Scholarship 2020


NameClass
Ariel Chin SynCG 01/20
Caleb Tay KaileCG 01/20
Khoo Hwee Ping JeslynCG 01/20
Audrey Ong JieyiCG 01/20 
Faith Ellena PehCG 01/20 
Jaime Foo Cheng YiCG 01/20 
Jarrod Paul DharmarajCG 01/20 
Lai Keng YuCG 01/20 
Lau En Meng, Zach
CG 01/20 
Reyhern M RazaliCG 01/20 
Sim Ping YiCG 01/20 
Tania Tan Shu Qi
CG 01/20 
Vanessa Ling Zu-ErCG 01/20 


TJC Academic Excellence Scholarship (JC) 2020


NameClass
Liu JiachengCG 13/20
Jamie Lim Kai Ting CG 16/20
Sheak Hoy YipCG 06/20
Tan Kai Ting  CG 18/20
Tan Ying Xun, Megan  CG 19/20
Teo Jia Xin CG 06/20


TJC Academic Excellence Scholarship (IP) 2020


NameClass
Chua En Zhi Aleecia CG 1A/20
Ezekiel Tan Ee Xi CG 1A/20
Krizia Lou Zapanta Palapar CG 1A/20
Liw Ee Shwen Ignatius CG 1A/20
Kong Xin Yee  CG 1B/20
Lim Yin Tong VivCG 1B/20
Tristan Yip  CG 1B/20 
Wong Kang Yu CG 1B/20


TJC Academic Excellence Merit Award (JC) 2020


NameClass
Caleb Tay KaileCG 01/20
Harun Abdullah Bin Mohd JufriCG 12/20
Muhammad Izzat B Mohamed Rafiq CG 07/20


Awards & Scholarships (2019)

Highlights


DSTA Scholarship 2019


2019scholarshiphighlight01.png
NameClass
Gordon Foo
CG 03/15


PSC Teaching Scholarship 2019


2019scholarshiphighlight02.png
NameClass
Tay May YiCG 14/17


MOE Teaching Scholarship 2019


2019scholarshiphighlight03.png
NameClass
Cheyanne Lee GanCG 19/17
Thng Hui Qing CG 13/17


A*STAR National Science Scholarship 2019


2019scholarshiphighlight04.png

NameClass
Zhang Xin 
CG 11/17


Defence Science and Technology (DSTA) JC Scholarship 2019
& Young Defence Scientists Programme (YDSP) Scholarship 2019


2019scholarshiphighlight05.png

NameClass
Reiden Ong
CG 08/19
Tang Yu Han Brandon CG 13/19

NameClass
Wen Zi Xuan
CG 3B/19
Seng Zhi Xuan Faith CG 3D/19


LTA Book Prize 2019


2019scholarshiphighlight06.png

NameClass
Tay Hui Loo VioletteCG 06/18
Hamada Mashiro CG 12/18


National National Youth Achievement Award (NYAA) Gold Award 2019


2019NYAA01.png
2019NYAA02.png
NameClass
Tay Yong Xun SebastianCG 09/18
Zhuo YunhuiCG 06/18
Lee Yew Faye PetrinaCG 27/18
Tan XU Hui Angelynn JoanCG 25/18
Lim Hong Xuan, RyannCG 23/18
Chow Bing JieCG 16/17
Julia VadukkootCG 26/18
Ong Yun Ting CG 25/18
Tan Qi Ya CG 07/18
Tan Le Yi CG 07/18
Erica Gwee Khye En*CG 01/18
Jolene Loh Soong Mun* CG 04/18
Koh Lih Tiong Nicholas* CG 01/18
Lim Yu En Ruth*CG 04/18
Shanna Lim Wen Siew* CG 27/18
Tan Mei Qian*CG 04/18
*These 6 Gold Award recipients are scheduled for the 20th Gold Award Presentation Ceremony in Year 2020.


Singapore-Industry Scholarship (SgIS) 2019


NameClass
Loh Jiong RuiCG 16/17
Lim Li XuanCG 16/16
Lim Shao KiatCG 02/15
Esmond Tan Jia WeiCG 13/15
Chia Yu XiangCG 08/14
Lim Jing Jie CG 20/14
Wong Ho Lee CG 07/13


Healthcare Scholarship 2019


2019scholarshiphighlight07.png

NameClass
Low Hwee Ching EriccaCG 05/17
Tan Jian WeiCG 06/15


The Prime Minister's Book Prize 2019


2019scholarshiphighlight08.png

NameClass
Low EmiCG 01/19
Marsya Zukrina Bte Mohammad ZCG 01/19


NTU Koh Boon Hwee Scholars Award 2019


2019scholarshiphighlight09.png
NameClass
Simone TanCG 15/13
Ng Li LingCG 23/13


NTU ASEAN Undergraduate Merit Scholarship 2019


NameClass
Le Hien Phuong UyenCG 19/17
Nguyen Hong BichCG 24/17


NTU Science and Engineering Undergraduate Merit Scholarship (CN) 2019


NameClass
Li HaochengCG 04/17
Wang JiweiCG 04/17
Zhang Zhu Yan CG 01/15



NTU College Scholarship 2019


NameClass
Dhira Anindya PutriCG 22/17
Lee Jun HongCG 23/15
Loh Yi Yi Fong CG 22/14


NTU Nanyang Scholarship 2019


NameClass
Amanda Tan Yue EnCG 11/17
Elise Teo Hsin RuCG 10/17
Kant Kaw KhinCG 11/17
Lim Tsu Oon Joshua CG 10/15
Low Xin Ying Emilia CG 11/17
Ong Wen-Kai MaveriqueCG 02/15
Seo Min Li Gilia CG 23/17
Vinay Krishnaa VinodCG 11/16


NTU Nanyang Scholarship (CN Yang Scholars Programme) 2019


NameClass
Jordon Kho Junyang CG 06/15
Kwok Zi RouCG 19/17
Shuchi RaiCG 24/17


NTU-University Scholars Programme Scholarship 2019


NameClass
Ng Ying HuiCG 01/17


NTU Renaissance Engineering Programme (REP) Scholarship 2019


NameClass
Ho Jia Jun BrandonCG 04/15
Rei Ong  CG 11/17


NUS Asean Undergraduate Merit Scholarship 2019

NameClass
Anna Claudia Yenardi CG 03/14


NUS Business Dean’s Scholarship 2019

NameClass
Tan En Liang MarkCG 12/16


NUS Engineering Scholarship 2019

NameClass
Daniel Lim Zi-JieCG 11/15


NUS Global Merit Scholarship 2019

NameClass
Ho Kah Hsin CarineCG 10/17
Oliver Cheok CG 24/14 


NUS Overseas Colleges Award 2019

NameClass
Tan Kit Yung CG 15/14


NUS Merit Scholarship 2019

NameClass
Cherilyn SuriantoCG 10/17
Chia Kah Boon Edwin   CG 13/17
Chia Wen Ling  CG 12/17
Eng Thia Leng  CG 09/17
 Kerryn Eer  CG 20/15
Lee Kim Hua Norman   CG 23/16
 Max Tan Ci'En  CG 11/17
 Ng Gim Yew  CG 09/15
Soh Wai Zer, Nigel  CG 15/17
Tan Wei Xiang, Calvin  CG 12/16


NUS Global Engineering Programme Scholarship 2019

NameClass
Trevor Tan Wei Kiat CG 08/14
Quek Hongqiang Colin CG 08/14


NUS Ong Chit Chung Memorial Scholarship 2019

NameClass
Tan Jia YiCG 22/15


NUS Science & Technology (S&T) Undergraduate Scholarship 2019

NameClass
Chang Liang CG 12/15
Cheng JiyuqingCG 16/17
Wang Yihe  CG 10/17


NUS Science & Technology (S&T) Undergraduate Scholarship 2019

NameClass
He Xinyue CG 04/17
Lei HaoCG 11/16
Liu Aiqi  CG 04/17
Wang Zesong  CG 13/17
Yang Zhuolin CG 16/17


NUS The Chinese Studies (Entrance) Scholarship 2019

NameClass
Sun BoxiCG 23/15


NUS University Engineering Scholarship (UES) 2019

NameClass
Lim Kang Heng CG 04/15


Yale-NUS Global Leader Scholarship 2019

NameClass
Beverley Choo Jia YingCG 01/16


SMU Lee Kong Chian Scholars' Programme 2019

NameClass
Clarisa Lim Yu Xin CG 11/17
Colonel Tan Jun HaoCG 18/17
Evan Ng Yong KangCG 06/15
Gauri Saxena CG 18/17
Megan Elaina Cheah Kit HannCG 10/17
Phia Hagen CG 03/17
Tan Li Ying  CG 11/17
Wong Shu Ning CG 20/17


SMU Global Impact Scholarship Award 2019

NameClass
Janessa Zheng ChenxinCG 01/17


SMU Merit Scholarship Programme 2019

NameClass
Chong Suet FenCG 01/17
Craig Choy Ching FungCG 08/15
Kylie Quek Han Xin CG 19/17
Ow Yong Jin XuanCG 13/17
Teo Heng Rui DamienCG 15/17


SMU School of Information Systems (SIS) Aspirations Scholarship 2019

NameClass
Tan Jun Hui CG 07/17
Toh Wei Xiang CG 09/15


SUTD Scholarship 2019

NameClass
Jervis Sim Song Hua CG 05/15
Khong Jia Wei CG 02/13
Kwa Li YingCG 10/15
Lang Jun Xin CG 08/14
Ng Jyn Wayne CG 04/13
Nur Sarah Binte IbrahimCG 11/17
Poh Wen Bin  CG 04/15
Rebekah Mariam Varughese CG 09/17
Taiyeb Mustafa Singaporewala CG 06/15
Tan Yunyi CG 08/17


MOE Pre-University Scholarship 2019

NameClass
Elise LauwCG 19/19


A*STAR Science Award (Junior College) 2019 


NameClass
Rachel Tan Jin HuiCG 13/19


A*STAR Science Award (Upper Secondary) 2019 


NameClass
Chow Jeng HanCG 3A/19
Phoebe Tan Yan ZhenCG 3A/19


MOE Music Elective Scholarship 2019


NameClass
Tessa Goh En-YiCG 04/19
Frederick Liau Yan ChuenCG 07/19
Yuan Yi Cheng Jasper CG 07/19


MOE Humanities Scholarship 2019


NameClass
Ashley SimCG 01/19
Chua Wee Ming PrestonCG 01/19
Elena GohCG 01/19
Eunice Tan Wen XiCG 01/19
Izzah Bte Mohd JailaniCG 01/19
Kayzia Foo Xin YuCG 01/19
Kyla Teo Kai LeCG 01/19
Lim Jia Rei CG 01/19
Lim Yen Yen Deanna Lawther CG 01/19
Loh Emi CG 01/19
Marsya Zukrina Bte Mohammad Z CG 01/19
Sim Zheng Yu CG 01/19
Sofia Marliini Heikkonen CG 01/19
Stewart Nadine Victoria CG 01/19
Tan Ming Yang Conan CG 01/19


MOE Chinese Language Elective Scholarship 2019


NameClass
Caresse Audrey ChiaCG 03/19
Cheryl Lim Jia YingCG 03/19
Chin Qi Wen ChristineCG 03/19
Foo Yong KunCG 03/19
Lee Xin LinCG 19/19
Lee Xin MunCG 19/19
Liu Yi ChenCG 19/19
Meryvn Teo Ziyan CG 07/19
Wong ChermaineCG 07/19
Wong Han YunCG 03/19


Temasek Xcel Awards for Sports & Performing Arts 2019


NameClass
Chloe Ng Jing Ting CG 03/19
Dylan James MckaigeCG 05/19
Foo Yong Kun CG 03/19
Germaine Wong Mun Hei  CG 08/19
Inarah Farahah CG 24/19
Kim Minsun CG 11/19
Lee Jia Ying CG 01/19
Low Liyang  CG 15/19
Ronda Loke Kit Yee CG 03/19
Sng Zhen En Julius CG 03/19


Lucy Khoo Book Prize 2019


NameClass
Aaditya Parag KotharyCG 05/18
Batrisyia Iman Merza GhalibCG 25/18
Emmanuel Tan Wen RongCG 05/18
Hamada MasahiroCG 12/18
Huang Xue Er, Sher CG 13/18
Jane-Gabrielle Arlette FernandezCG 10/18
Ng Ga Wai EveCG 02/18
Ng Kota  CG 05/18
Tan Shi Xuan CG 23/18
Timothy Chua Ze WenCG 24/18


Full List of Awards & Scholarship (External)

2019 Full List of Awards & Scholarship (External).png
                                                                                    Click on the image to view it in full size


Full List of Awards & Scholarship (Internal)

2019 Full List of Awards & Scholarship (Internal).png                                                                                     Click on the image to view it in full size

Achievements in Academic Competition and Enrichment Activities (2019)


National Poetry Festival (15-18 year olds category) - 3rd Place


NameClass
Lai Keng YuCG 4E/19


32nd YMCA Plain English Speaking Awards 

 
NameClass
Claudia Tan Wen Hui CG 1B/19
Nitya Kolla  CG 1A/19
Judah Kang Ee  CG 2B/18
Kolanjanati Veda CG 3D/19
Elias Aljoofri  CG 4D/18


Full List of Achievements in Academic Competition and Enrichment Activities

2019 Achievements in Academic Competition and Enrichment Activities_1.png                                                                                         Click on the image to view it in full size

2019 Achievements in Academic Competition and Enrichment Activities_2.png



















                                                                                    Click on the image to view it in full size

Awards & Scholarships (2018)

Highlights


Defence Scholarship Award 2018
(SAF Merit Scholarship) 

SAFscholar.jpg

Name Class
Natasha Wong Yun Theng  
CG 17/16


Healthcare Scholarship 2018


MOHscholar.jpg
Name Class Discipline
Tay Ming Yi CG 21/15 Physiotherapy
Tan Eng Boon CG 15/14 Speech Therapy


Home-Affairs Uniformed Services (HUS) Scholarship Award 2018
(Singapore Government Scholarship (Civil Defence))


HUS_SGS.jpg

Name Class
Muhammad Syukri Yeo
CG 03/14

Singapore-Industry Scholarship (SgIS) 2018


SGISscholars.jpg

Name Class
Kelvin Wong
CG 02/15
Syed Ismail Muhammad Idris  CG 18/14
Hang Rong Oh   CG 19/11
Murugendra K Chanthira Morgan
 CG 06/11

MOE Teaching Scholarship / Award 2018


MOEscholar.jpg

Name Class Scholarship / Award
Loh Hong Wei, Shawn CG 15/14 Teaching Scholarship (Overseas)
Ho Jing Yew CG 26/14 Teaching Scholarship (Local)
Goh Yan Cong, Benjamin CG 28/14  Teaching Scholarship (Local)
Ow Wee Chiang  CG 22/14  MOE Teaching Award
Shaun Lim Tyan Gin  CG 27/13 MOE Teaching Award 
Mok Peck Yim  CG 01/16  MOE Teaching Award

National Infocomm Scholarship 2018
(Cybersecurity)


IMDA.jpg

NameClass
Tan Boon GhimCG 18/14



Young Defence Scientists Programme (YDSP)
Academic Awards for Mathematics and Physics 2018


YDSP.JPG

Name Class Subject
Tang Yu Han Brandon CG 4A/17 Mathematics & Physics  
Wong Kai Jie   
CG 05/18 Mathematics
Chan Ger Teck  CG 07/18 Physics
Ong Wei De Dick  CG 04/17 Mathematics
Tan Yi Xian  CG 04/17  Physics
Chiam Te An Galvin     CG 20/16  Mathematics
Lee Chun Wei CG 05/16  Physics

2018 A*STAR Science Award (Junior College)

ASTARaward.jpg

NameClass
Petrina Lee Yew FayeCG 27/18
Xavier Chia Hui PengCG 06/18
Tan QiyaCG 07/18

Full List of Awards & Scholarship (External)


2018 Awards Scholarship External.png

Click on the image to view it in full size

Full List of Awards & Scholarship (Internal)


2018 Awards Scholarship Internal.png
Click on the image to view it in full size

Achievements in Academic Competition and Enrichment Activities (2018)

2018 Achievements 1.png
Click on the image to view it in full size

2018 Achievements 2.png
Click on the image to view it in full size

2018 Achievements 3.png
Click on the image to view it in full size